Krátke zhodnotenie činnosti Futbalového klubu Lendak

Pred zhodnotením jesennej časti súťažného ročníka 2016/2017 by som sa v krátkosti chcel vrátiť do histórie a začiatkoch Futbalového klubu Lendak.

Novšia história klubu sa začala písať od 29.05.1998, kedy dvaja nadšenci futbalu Štefan HudačekJán Grich založili občianske združenie FK Lendak.

Futbalový klub začal svoje účinkovanie v sezóne 1998/1999 prihlásením sa v kategórii dospelých III. trieda Podtatranského futbalového zväzu Poprad. Činnosť klubu sa začala rozrastať a do súťažného ročníka 2000/2001 boli prihlásení aj žiaci. Napokon v sezóne 2004/2005 pribudlo aj dorastenecké mužstvo. Nedá mi nespomenúť, že pri mládežníckych súťažiach na vzniku jednotlivých mužstiev, či už žiackeho alebo dorasteneckého sa veľkou mierou podieľal p. Eduard Šavel vtedajší učiteľ tunajšej Spojenej školy.

Vo svojej histórií jednotlivé mužstva zažili množstvo striedavých úspechov i neúspechov. Ale ako býva zvykom a nie je to v súčasnej dobe nič nezvyčajné, občas sa stane, že mužstvo zostúpi do nižšej súťaže. Stáva so to takmer všetkým dedinským klubom. Ibaže FK Lendak postihla oveľa väčšia smola. Pretože v jarnej časti sezóny 2013/2014 a celej sezóne 2014/2015 sa na tunajšom futbalovom ihrisku nehral vôbec žiaden mužský a ani dorastenecký zápas. O príčinách by sa dalo debatovať dlho a určite by sa našlo veľa dôvodov, pre ktoré FK Lendak skončil, ale fakt bol len jeden – futbal sa v obci nehral pre neschválenie dotácie pre FK obecným zastupiteľstvom. Pre obec s viac ako 5200 obyvateľmi a rozpočtom takmer 5.000 000,- € to bola hanba. Následne na to sa žiacke mužstva od FK odčlenili a založili si vlastný klub.

Po viac ako ročnej prestávke sa opäť našli nadšenci lendackého futbalu Ján KolodzejOndrej Hudaček, ktorí spojili sily a s pomocou ochotných ľudí požiadali Obecné zastupiteľstvo Lendak o mimoriadnu dotáciu pre futbalový klub, ktorá bola aj schválená. Takto novozrodený klub svoju futbalovú púť začal v najnižšej súťaži – 8. liga dospeli PFZ. Prvý majstrovský duel sa odohral 23.08.2015 na ihrisku v obci Výborná. FK v prvej sezóne 2015/2016 obsadil 3. miesto pričom odohral 16 zápasov so ziskom 33 bodov za 11 víťazstiev, 0 remíz a 5 prehier s aktívnym skóre 50:21.

V prebiehajúcom súťažnom ročníku 2016/2017 je mužstvo mužov po jesennej časti v 8. ligy súťaží PFZ na 2. mieste, po odohratí 7 zápasov so ziskom 15 bodov a skóre 23:14. V jesennej časti sme 5 – krát vyhrali, ani raz neremizovali a 2 – krát prehrali. Súperom sme nastrieľali 23 gólov, čo činí 3,28 streleného gólu na zápas, mužstvo inkasovalo celkovo 14 gólov, čo je celkový priemer 2 góly na zápas.

Na domácom ihrisku sme odohrali 4 stretnutia so skóre 19:6 a dosiahli sme 12 bodov za štyri výhry. Na súperových ihriskách sme odohrali 3 zápasy s celkovým skóre 4:8 so ziskom 3 bodov za jednu výhru, nula remíz a dve prehry.

Po jesennej časti ma najviac odohratých minút kapitán mužstva Pavol Hudak630 minút,  Branislav Háber – 630 minútMartin Háber – 540 minút.

Strelecky sa najviac darilo Milanovi GáboroviBranislavovi Háberovi, ktorí zaťažili konto brankárov rovnako po 5 krát, Ján Majerčák prekonal súperových brankárov 4 krát.

V našej bránke sa vystriedali traja brankári, ktorý spolu inkasovali 14 gólov. Dávid Volentier odchytal štyri zápasy so skóre 15:11, kde v jednom zápase si udržal čisté konto. Milan Háber chytal v dvoch stretnutiach so skóre 7:1 a v jednom si udržal čisté konto. Jeden zápas odchytal aj jediný legionár v našom mužstve Štefan Frištyk so skóre 1:2.

Naše ambície pre jarnú časť sú tie najvyššie, no na naplnenie tohto cieľa je potrebná zodpovednosť každého hráča.

Na záver by som chcel poďakovať všetkým priaznivcom lendackého futbalu, ktorí sa podieľajú na chode FK za ich prácu. Nie je ľahké v súčasnej dobe v spoločnosti a v slovenskom futbale udržiavať pri živote tzv. dedinský futbal. Slovenský futbalový zväz neprispieva na činnosť oblastných futbalových súťaží žiadnymi prostriedkami. Práve naopak  FK musia preukázať svoju schopnosť pôsobiť v danej súťaži potrebnými finančnými prostriedkami. Preto si myslím, že poďakovanie za prácu patrí každému, kto v uplynulých rokoch priložil ruku k dielu a podieľal sa na futbalovom dianí u nás v obci Lendak.

Rovnako sa chcem samostatne poďakovať Obecnému úradu Lendak a Obecnému zastupiteľstvu Lendak za podporu a pomoc. Pretože bez finančnej podpory vyčlenenej z rozpočtu obce na futbal by sme ako FK nemohli fungovať.

Moje poďakovanie patrí všetkým hráčom „A“ mužstva, ktorí sa zapojili do kolotoča futbalových zápasov a boli ochotní venovať svoje schopnosti, úsilie a čas pri reprezentovaní našej obce na verejnosti.