Menu
Obec Lendak
ObecLendak

Spravodlivé odpady pre každého

Inovujeme naše odpady 

Spravodlivé odpady pre každého 

Naša obec od 61.1.2020 zmenila spôsob platby za komunálne odpady. Zaviedli sme platby formou množstvového zber odpadu. Pre každého z vás to znamená, že bude platiť za ten odpad, ktorý skutočne vytvorí a vtedy, keď vyloží naplnenú nádobu.  

Rozhodli sme sa zmeniť celý systém od podlahy. Každá domácnosť dostala úplne novú nádobu Schäffer na zmesový odpad. Samospráva získala presný prehľad o všetkých nádobách v domácnostiach. Navyše sú tieto špeciálne nádoby hneď pripravené na prepojenie s evidenčným systémom odpadov ELWIS. 

Reagujeme tak na zmeny v legislatíve, potrebu zvyšovať mieru triedenia odpadov a cieľ znížiť množstvo skládkovaného odpadu. Evidencia nám poslúži na zistenie skutočného množstva, ktoré vytvoríme. Na základe monitoringu získame podklad, aby naše odpadové hospodárstvo fungovalo lepšie, bolo transparentné a neplytvalo sa obecnými peniazmi.  

Pre jednoduchšiu prácu sme prepojili evidenciu, množstvový zber a nové nádoby pre všetky domácnosti. Navyše sme ušetrili čas na manuálne označovanie starých nádob a zprehľadnili systém nádob. Ich súčasťou je integrovaný RFID čip, ktorý je priraddený k príslušnej domácnosti. Na základe zosnímaných informácií vieme, či ste nádobu v zbere vyložili alebo nie. Okrem toho sú na nádobách QR kódy, ktoré vám po načítaní poskytnú užitočné informácie, ako napríklad zobrazia harmonogram vývozu a pod.  

Plať za to čo vyhodíš 

Poplatok za odpad bude stanovený na základe toho, koľko krát bola nádoba naskenovaná pri vysýpaní. Vašim zodpovedným prístupom k odpadu môžete zásadne ovplyvniť cenu, ktorú zaň zaplatíte. 

Na výber ste mali medzi 120 a 240 litrovými nádobami. K dispozícii sú aj aj dodatočné 120 litrové vrecia. Slúžia v prípade nárazového upratovania počas roka. Ich cena je vyššia z dôvodu, aby sa využívali len v takýchto ojedinelých prípadoch.  

Spoločným cieľom je, aby sme produkovali čo najmenej komunálneho odpadu. Preto odporúčame: 

Vykladať nádobu so smeťami, len ak ste ju naozaj naplnili. 

Snažiť sa triediť čo najviac a do čiernych nádob vkladať len to, čo neviete vytriediť. 

Aktívne využívať kompostéry počas celého roka. Až polovica odpadu, ktorý vyhadzujeme na skládku by mohla skončiť v kompostéroch. 

Zamyslieť sa už pri nakupovaní. Nekupovať zbytočnosti, ktoré potom vyhodíme. 

Koľko krát platíme za odpad 

  • Prvý krát môžete cenu za odpad ovplyniť, ak budete čienu nádobu vykladať, len ak je naozaj plná.  
  • Druhý krát znížite vaše náklady, ak odpad, ktorý sa dá triediť neskončí v čiernom koši. V jeho cene ste už zaplatili za to, aby skončil vo farebných košoch recykloval sa. Preto je rozumné neplatiť druhý krát. 
  • Tretí krát môžete znížiť cenu, ak budete bioodpad kompostovať. Výrazne tak znížite množstvo odpadu, ktorý skončí v čiernej nádobe. Navyše si vytvoríte vlastné hnojivo – kompost pre vašu záhradu. V podstate tu šetríte štvrtý krát, lebo nemusíte kupovať chemické postreky a hnojivá. 
  • Piaty krát ušetríte ak budete dodržiavať vyššie 4 zásady šetrenia a nevyhodíte odpad len tak niekde „za dedinu.“ Ak tak urobíte musí ju odstrániť obec. V konečnom dôsledku za tento odpad zaplatíte vy, aj ostatní občania. Náklady na odstránenie sú rádovo vyššie ako bežný odvoz odpadu.  

Prínosy tejto zmeny 

Okrem elektronických záznamov pre stanovenie spravodlivého poplatku za odpady, nám evidenčný systém pomôže pravidelne vyhodnocovať výsledky. Našim spoločným cieľom je znížiť množstvo odpadu, optimalizovať obecné aj vaše náklady na komunálny odpad a zlepšiť úroveň triedenia. Jej zvýšenie je pre nás kľúčové, pretože od toho závisí výška poplatku za skládkovanie, ktorá každoročne rastie.  

Na základe informácií o produkcii odpadu s vami budeme môcť lepšie pracovať na znížení množstva odpadu. Budeme môcť zlepšiť informovanosť, pripraviť pre vás osvetové aktivity pre lepšie triedenie a predchádzanie vzniku odpadu.  

Priebeh evidencie odpadu v našej obci

Možno ste už zaznamenali, že pri vysýpaní nových smetných nádob majú smetiari na rukách zvláštne náramky. Slúžia im na zaznamenanie vývozu konkrétnej nádoby do systému. Ide o prepojenie elektronickej evidencie odpadu, aby sme nemuseli používať žetóny alebo iný spôsob ozančovania nádob. Zároveň sa údaje o produkcii odpadu z každej domácnosti automaticky prenášajú do prehľadného systému a vieme ich lepšie spracovať a vyhodnocovať.  

Obec zakúpila softvér na online evidenciu našich odpadov a mobilné terminály na snímanie čipov z odpadových nádob. S týmto vybavením budeme môcť prijať kroky k tomu, aby sme znížili množstvo skládkovaného odpadu a zlepšili naše triedenie.  

„Ked budeme mať vďaka evidencii odpadov na jednej strane mnoho vytriedeného odpadu a na druhej menej komunálneho, prinesie nám to všetkým výraznú úsporu financií, ktoré môžeme investovať do ďalšieho rozvoja obce. Nebudeme musieť odpad vyvážať tak často a platiť vysoké poplatky za jeho zber, prevoz a uloženie. Keď spoločne dosiahneme to, že všetci občania budú kompostovať bioodpad, viac triediť a tvoriť menej zmesového odpadu, bude sa nám všetkým žiť o to lepšie. Naša obec bude čistejšia, budeme mať dobrý pocit, že prispievame k zlepšeniu kvality nášho okolia a životného prostredia. Navyše naše poplatky nebudú narastať a nebudeme vyvážať peniaze zbytočne na skládku. Na základe výsledkov evidencie zaplatíte len za ten odpad, ktorý ste naozaj vyprodukovali. Verím, že výrazné zlepšenie bude dosahovať čoraz viac občanov a nezostanú k tejto téme ľahostajní. Váš starosta.... 

ELWIS - Pre SMART obce bez odpadu 

FOTO: JRK Slovensko 

VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE NA www.menejodpadu.sk/elwis 

Prílohy

04.02.2020 | Množstvový zber, Lendak - článok 1

lnok - mnostvov zber_Lendak.docx
Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 453,28 kB

04.02.2020 | Množstvový zber, Lendak - článok 2

lnok - mnostvov zber_Lendak_2.docx
Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 205,25 kB
Dátum vloženia: 4. 2. 2020 14:28
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 2. 2020 15:30
Autor:

Počet obyvateľov

5 571 k 31.12.2023
5 523 k 31.12.2022
5 461 k 31.12.2021
5 426 k 31.12.2020
5 358 k 31.12.2019

Kontakt na zimnú údržbu

+421 948 445 375

Zadanie e-mailovej adresy pre daňové účely

Žiadame občanov o zaslanie svojej e-mailovej adresy cez zverejnený formulár na stránke obce Lendak.
Pripravujeme zasielanie oznámení o výške dane a poplatku za komunálny odpad na e-mail. Občanom, ktorí nemajú svoj e-mail budeme posielať rozhodnutia v papierovej forme ako doteraz. Ďakujeme

kontakty/zadanie-e-mailovej-adresy-pre-danove-ucely/

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Kalendár akcií 2024

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Live prenos z kostola

Orientačný plán

orientačný plán

sms info

Facebook

Promo video

MŠVVaŠ SR

Logo