Menu
Obec Lendak
ObecLendak

Majstrovstvá Slovenska v šachu družstiev základných škôl

V stredu, 15. februára 2023, sa uskutočnili Majstrovstvá SR v šachu družstiev základných škôl v Bratislave, časť Podunajské Biskupice. Keďže medzi našimi deťmi je pomerne veľký záujem o kráľovskú hru, postavili sme do súťaže dve družstvá.

Majstrovstvá Slovenska v šachu družstiev základných škôl

V stredu, 15. februára 2023, sa uskutočnili Majstrovstvá SR v šachu družstiev základných škôl v Bratislave, časť Podunajské Biskupice. Keďže medzi našimi deťmi je pomerne veľký záujem o kráľovskú hru, postavili sme do súťaže dve družstvá. Tím Lendak A reprezentovali Florián Stolár – VIII.B, Martin Lizák – VIII.C, Barborka Konopová – VIII.D a Blažka Halčinová – IX.C. V tíme Lendak B boli Stanislav Mačaj – V.A, Erik Halčin – VI.B, Alenka Halčinová – VI.B a Stanka Selveková – VI.C.

Turnaj bol otvorený, dovedna sa prihlásilo 82 škôl z celého Slovenska, najviac z domácej Bratislavy. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl, s tempom 2 x 10 minút na zápas s prídavkom 3 sekundy na ťah. Družstvo hralo na štyroch šachovniciach, hráči boli zoradení postupne podľa výkonnosti. Na základe priemeru osobných koeficientov členov tímu bolo A-čko nasadené ako číslo 16 a B-éčko číslo 32, takže medzi favoritov na medaily sme nepatrili.

Napriek tomu sme začali excelentne, v 1. kole, Lendak A zdolal domácu ZŠ Zadunajskú Bratislava v pomere 3 : 1, pričom víťazstvá si pripísali Florián, Martin a Blažka. Naše B-čko vyhralo nad Zákemenným dokonca 4 : 0. V druhom kole zase A-čko vyhralo 4 : 0 nad tímom z Púchova, ale B-éčko prehralo s Rajcom 0 : 4. V treťom kole tím A narazil na favorita z osemročného Gymnázia L. Sáru z Bratislavy a jediný krát v turnaji prehral v pomere 1 : 3, bod získala Blažka. Tím B vyhral so Sencom  3,5 : 0,5 – Erik remizoval a ostatní vyhrali. Vo štvrtom kole náš prvý tím  remizoval so Skalicou 2 : 2, body získali Florián a Martin. Druhý tím prehral tesne 1,5 : 2,5 so Štefanovom, keď vyhral Erik a remizoval Stanka.

V piatom kole Lendak A zvíťazil v pomere 3 : 1 nad Košickým B-čkom, vyhrali Florián, Martin a Blažka a B-éčko vyhralo rovnako 3 : 1 nad SŠ sv. V. de Paul z Bratislavy, keď nebodoval iba Erik. V šiestom kole sme vyhrali 2,5 : 1,5 nad ZŠ sv. Františka z Bratislavy - vyhrali Florán a Blažka, Barborka remizovala, naša rezerva prehrala 1,5 : 2,5 s Banskou Bystricou, vyhrala Stanka, Alenka remizovala. V poslednom kole prvý tím opäť remizoval, tentoraz s Gymnáziom Grosslingova z Bratislavy 2 : 2 – vyhrala Barborka a Blažka, druhý tím suverénne vyhral nad ZŠ Vetvárska z Bratislavy 4 : 0.

Lendak A celkovo získal 14 bodov za 4 výhry a 2 remízy, čo stačilo na konečné 11. miesto. Nestratilo sa ani naše B-éčko, získalo 12 bodov za 4 víťazstva a obsadilo konečné 19. miesto. Obe družstvá preskočili svoje očakávanie – boli nasadení nižšie. Osobne som s výsledkami spokojný, teší ma, že v prvej 20-tke máme na Slovensku 2 žiacke družstvá. Výsledky podrobnejšie nájdete na www.chess-results.com.

V každom prípade si naše decká zaslúžia obdiv a pochvalu. Neskutočne bojovali, vytvorili výbornú partiu, navzájom sa povzbudzovali. Spolu sa tešili z úspechu, spolu trpeli pri prehre. Navyše získali cenné skúsenosti.

Akcia bola financovaná čiastočne z rozpočtu Centra voľného času v Lendaku, čiastočne z dotácie obce pre Šachový klub Lendak a časť nákladov znášali rodičia zúčastnených detí. Všetkým úprimne ďakujem.