Menu
Obec Lendak
ObecLendak

Majstrovstvá Slovenska v Rapid šachu jednotlivcov a družstiev 2023.

V dňoch 6. až 8. mája 2023 sa uskutočnili Majstrovstvá SR v Rapid šachu jednotlivcov a družstiev šachových klubov v Senci.

V dňoch 6. až 8. mája 2023 sa uskutočnili Majstrovstvá SR v Rapid šachu jednotlivcov a družstiev šachových klubov v Senci. Rapid šach je medzinárodne uznávaná forma šachovej hry. Ide o zrýchlený šach s tempom 2 x 15 minút + 5 sekúnd bonus na ťah. Hrá sa podľa pravidiel FIDE a výsledky sú započítavané do osobných koeficientov hráčov v ratingovom liste. Išlo o 3-dňové podujatie. V sobotu, 6.5., súťažili tímy mladších žiakov, v nedeľu prebiehala súťaž jednotlivcov po kategóriách a v pondelok hrali o titul starší žiaci.

Na základe pomerne úspešného vystúpenia mladých šachistov, vo februári v Podunajských Biskupiciach, sme sa zúčastnili podujatia po všetky tri dni. Hralo sa 7 kôl. Družstvo mladších žiakov reprezentovali Stanislav Mačaj – V.A, Erik Halčin – VI.B, Alenka Halčinová – VI.B a Eliška Halčinová – IV.C. Získali 10 bodov, čo im v konečnom hodnotení zabezpečilo 13. miesto. Družstvo starších žiakov tvorili Florián Stolár – VIII.B, Martin Lizák – VIII.C, Barborka Konopová – VIII.D a Blažka Halčinová – IX.C. Po dvoch víťazstvách a jednej remíze získali 7 bodov, čo stačilo na 20. miesto. Všetci menovaní nastúpili aj v súťaži jednotlivcov. Najviac potešil Florián, ktorý v kategórii chlapcov do 14 rokov získal 4,5 bodu, čo mu vynieslo pekné 11. miesto na Slovensku. Spokojný som aj s výkonom Stanka, v kategórii chlapcov do 12 rokov získal 4 body a obsadil 21. miesto. Išlo o najviac obsadené kategórie – cez 50 hráčov, absolútna slovenská špička. Naopak, nedarilo sa dievčatám, zahrali pod svoje možnosti. Výsledky podrobnejšie nájdete na www.chess-results.com.

Turnaje nám poskytli cenné skúsenosti, ktoré využijeme pri príprave mládeže na budúce akcie. Akcia bola financovaná čiastočne z rozpočtu Centra voľného času v Lendaku, čiastočne z dotácie obce pre Šachový klub Lendak a časť nákladov znášali rodičia zúčastnených detí. Všetkým úprimne ďakujem.