Obec Lendak
ObecLendak

Vianočný šachový turnaj Lendak 2022

foto šachistov

Vianočný šachový turnaj jednotlivcov LENDAK 2022 sa tradične uskutočnil, na sviatok sv. Štefana, 26. decembra v priestoroch Spojenej školy Lendak.

foto šachistovVianočný šachový turnaj Lendak 2022

Vianočný šachový turnaj jednotlivcov LENDAK 2022 sa tradične uskutočnil, na sviatok sv. Štefana, 26. decembra v priestoroch Spojenej školy Lendak. Podujatie sa koná pod záštitou Obce Lendak, hlavným organizátorom je náš šachový klub ŠK CVČ Lendak. Cieľom akcie je propagovať kráľovskú hru v našej obci, ale takisto oceniť úspechy našich šachistov, ktoré boli dosiahnuté počas kalendárneho roka. Turnaj je, v posledných rokoch, venovaný predovšetkým našim mladým nádejam, hralo sa v štyroch žiackych kategóriách a v kategórii dospelých – ženy a muži zvlášť.

Tohto ročníka sa turnaja zúčastnilo dovedna 30 hráčov, z nich bolo 27 z Lendaku, 3 kvalitní šachisti prišli z nášho partnerského klubu z Kežmarku. Hrali sa súbežne dva turnaje, losovanie bolo zabezpečené cez počítač, tzv. švajčiarskym systémom na 5 kôl, s tempom 2 x 15 minút. Prvý bol spoločný turnaj pre kategóriu dospelých – 17 hráčov, druhý bol pre žiakov školy, kde sa prezentovalo 13 hráčov. Vzhľadom k výkonnostným a vekovým rozdielom bol žiacky turnaj zvlášť hodnotený pre chlapcov i dievčatá.

V kategórii dospelých sa zišla veľmi dobrá kvalita, až 11 šachistov je registrovaných, pravidelne hrajúcich ligové zápasy. Medaily a trofeje zostali doma. Celkovým víťazom sa stal Mário Dudaško so 4,5 bodmi. Jeho brat Štefan Dudaško bol druhý, so ziskom 4 bodov. Hneď za ním s tri a pol bodmi skončil Tomáš Hudáček. Kategóriu žien vyhrala Dana Stolárová s 3 bodmi, druhá skončila Lívia Šromovská s 2,5 bodmi, tretie miesto nebolo udelené.

V kategórii starších žiakov suverénne zvíťazil Florián Stolár (VIII.B) s plným bodovým ziskom 5 bodov, druhý bol Martin Lizák (VIII.C) s tromi bodmi a tretí skončil Nicolas Koščák (VIII.B) s dvomi bodmi. U dievčat prvenstvo získala Alenka Halčinová (VI.B) so štyrmi bodmi, druhá skončila Barborka Konopová (VIII.D) s tromi bodmi, ale s lepším pomocným hodnotením a tretie miesto obsadila Miriam Vidová (VII.D) taktiež s tromi bodmi.

Turnaj mladších žiakov celkovo vyhral Stanko Mačaj (V.A), s tromi bodmi a s lepším pomocným hodnotením, druhý skončil Erik Halčin (VI.B) taktiež s troma bodmi. Tretie miesto obsadil Oliver Špak (VI.C) s dvomi bodmi. Medzi mladšími žiačkami sa najviac darilo Lucii Stupákovej (VI.D) s dvomi bodmi, druhá bola Kristínka Halčinová (II.B) a tretia skončila Laura Špak, obe s jedným bodom, v prospech Kristínky rozhodlo lepšie pomocné hodnotenie.

Víťazi oboch turnajov boli odmenení trofejami, pódiové umiestnenia získali medaily a diplomy, ktoré slávnostne odovzdal starosta obce Mgr. Miroslav Koščák. Ostatní účastníci získali upomienkové predmety venované Obcou Lendak. Akciu finančne podporila Obec Lendak.

Ďakujem rodičom, hráčom, pánu starostovi a vedeniu Spojenej školy Lendak za bezproblémový priebeh akcie. Verím, že sa v zdraví stretneme o rok na jubilejnom, 25. ročníku tohto turnaja.